Dünya Çevre Günü,Daha Temiz Bir Gelecek İçin

1972 yılında İsviçre’nin Stockholm kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü ilan edilmiş. O günden bu güne çeşitli örgütlerin düzenlediği etkinlikler ile çevre bilincini arttırmak adına çalışılmış. Şimdi biraz bu günün öneminden konuşalım.

Neden böyle bir güne ihtiyaç duyuyoruz?
Yılda bir günde olsa çevreye verdiğimiz zararın farkındalığını yaşamak,geri kazanamayacağımız şeylerin bize neler kaybettirdiğini anlamak ve daha temiz bir gelecek için.

Çevre kirliliği nedir?
Son yıllarda oldukça artış gösteren çevre kirliliği doğanın,doğal kaynakların ve yaşanılan çevrenin doğal olmayan bir şekilde,insan oğlunun aşırı ya da yanlış kullanımından dolayı doğal dengeyi bozması durumudur.

Dünya Çevre Günü kapsamında birçok toplumsal örgüt doğayı korumak adına bilinçlendirme çalışmaları ve etkinlikleri düzenliyor. Bense sizlere atıkların doğada ne kadar sürede kaybolduğundan ve WWF Türkiye’nin başlatmış olduğu 1 Güzel Hareket Kampanyasından bahsetmek istiyorum.

Hepimizin günlük hayatta sıkça kullandığı ve karşılaştığı atıkların doğaya verdiği zararın bilançosu bakın tam olarak şöyle;

İzmarit: Turmepa araştırmalarına göre deniz kıyılarından toplanan atıkların %73.8’i sigara,izmarit ve sigara ambalajı atığı.Her yıl dünya çapında çevreye 4.5 trilyon sigara izmariti atılıyor ve doğada yok olma süresi 1-2 yıl.

Alüminyum Kutu: Alüminyum oksijen ve yağmurun etkisiyle yaklaşık 100 yıl boyunca varlığını koruyor. Doğaya karışma sürelerinin çok uzun olmasından dolayı mutlaka ama mutlaka tekrar alüminyum üretiminde kullanılmalı. Yani ne yapıyoruz,içeceklerimizi içtikten sonra mutlaka çöpümüzü ayrıştırıyoruz.

Sakız: İçinde bulunan sentetik reçineden dolayı mikroorganizmaların bile bunları bozması kolay olmuyor. Yok olma süresi 5 yıl! Üstelik çok çirkin olan görüntüsünü ve ayağınıza yapıştığında ne kadar mutsuz olduğunuzu düşünün. Evet,evet artık bence de atmayacaksınız.

Plastik Şişe: Üretildiği maddeye göre doğada yok olma süresi 100 ile 1000 yıl arasında değişiklik gösterebiliyor. Isı ve nemden etkilenmedikleri için yüzyıllarca doğada bozunmadan kalabiliyorlar. Yapılan geçmiş araştırmalara göre 2.5 litrelik bir plastik şişe geri dönüştürülerek üretimde kullanıldığında 6 saatlik elektrik enerjisinden tasarruf ediliyor. Plastik şişe yerine kullanılabilecek çok fazla alternatif de var üstelik,sadece alışkanlık haline getirebilmemiz gerekiyor,ne dersiniz bence başarabiliriz!

Plastik Poşet: Yapılan geçmiş araştırmalara göre Türkiye’de yılda kişi başına ortalama 500 plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor ve doğada yok olma süresi 1000 yıl! Artık hesap yapmayı size bırakıyorum. Çoğu zaman çok kısa bir süreliğine kullandığımız bu poşetlerin doğaya verdiği zarar çok üzücü,o yüzden bez veya file çanta ile çevreci moda akımına uyum sağlıyoruz.

WWF Türkiye ( Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Dairesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde plastik kullanımını azaltmayı hedefleyerek,motivasyon sağlayalım ve daha çok bilinçlenelim diye http://www.1guzelhareket.org/ linkinden ulaşabileceğiniz bir kampanya başlatmış.

Bizde İspermeçet Diving Ekibi olarak tüm doğa ve çevre bilincine sahip arkadaşlarımızı 1 güzel hareket yapmaya davet ediyoruz!

3 comments on “Dünya Çevre Günü,Daha Temiz Bir Gelecek İçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir